loading...

مجله ی اینترنتی صلوات

  چند روز قبل استفتایی از آیت الله مکارم درباره اینترنت نسل سوم و چهارم شد، متن این سول در این جا آورده می شود: باعرض سلام و ادب و احترام با توجه به آنکه وزارت ارتباطات اعلام کرده است به ز

آیت الله مکارم
 
چند روز قبل استفتایی از آیت الله مکارم درباره اینترنت نسل سوم و چهارم شد، متن این سول در این جا آورده می شود:

باعرض سلام و ادب و احترام

با توجه به آنکه وزارت ارتباطات اعلام کرده است به زودی مجوز "خدمات اینترنت پر سرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر ارتباطات همراه " را به اپراتورهای تلفن همراه کشور ارائه خواهد کرد؛ و با عنایت به آنکه حتی در کشور های لائیک ضوابط و ساز و کار های مختلفی برای ایجاد امنیت اخلاقی و روانی کاربران و حفاظت از آنان در برابر آسیب های این نوع خدمات از جمله دسترسی آسان به مطالب، فیلمها و عکسهای ضد اخلاقی و ضد انسانی، شایعه پراکنی و فتنه انگیزی، تضعیف بنیان خانواده جاسوسی و فروش اطلاعات محرمانه کشور و خانواده ها و امثال آن فراهم شده است ولی در کشور ما هنوز بسیاری از این زیر ساخت ها فراهم نشده است و علی رغم مفاسدی که وجود دارد امکان نظارت بر آن ممکن نیست...

ضمن توجه به آنکه بسیاری از کشور های مستقل دنیا از طریق ساز و کار های مختلف توانسته اند بخش عمده خدمات فضای مجازی مورد نیاز مردم را از طریق شرکت های داخلی ارائه دهند که موجب امنیت و سلامت خدمات و ایجاد منافع اقتصادی برای مردم میگردد ولی در کشور ما علی رغم تاکیدات قانونی برای اجرای پروژه "شبکه ملی اطلاعات" به عنوان پیش نیاز افزایش پهنای باند اینترنت فرصت سوزی دولت های مختلف باعث تاخیر در اجرای این پروژه شده است و با توجه به آنکه طبق قوانین کشور وجود "پیوست فرهنگی" برای چنین طرح هایی الزامی است که هنوز این خدمات در کشور ما فاقد "پیوست فرهنگی" مورد تایید نهاد های قانونی است؛

مستدعی است در صورت صلاحدید نظر خود را در مورد اعطای مجوز برای "خدمات اینترنت پر سرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر ارتباطات همراه" قبل از تحقق شرایط قانونی و الزامات ایمن و سالم سازی آن اعلام نمائید.

با آرزوی سلامت و طول عمر حضرتعالی

جمعی از فعالان فضای مجازی

 

پاسج آیت الله مکارم:

بسمه تعالی

با اهداء سلام و تحیت؛

با توجه به مفاسد متعددی که برای گسترش دادن خدمات اینترنت پر سرعت همراه ذکر کرده اید از جمله دسترسی جوانان و حتی نوجوانان به مطالب و فیلم ها و عکس های آلوده و فیلم هایی که ضدیت با اخلاق و عقاید اسلامی دارد و با عنایت به اینکه مجوز های قانونی برای این کار گرفته نشده و مخالفت با قوانین جمهوری اسلامی جایز نیست و با توجه به اینکه شبکه ملی اطلاعات که میتواند بسیاری از مشکلات را حل کند فراهم نشده به یقین اقدام بر این کار عجولانه یعنی خدمات اینترنت پر سرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر کاری بر خلاف شرع و بر خلاف موازین اخلاقی و انسانی است و مسئولین محترم نباید تنها به درآمد های مادی این برنامه بیاندیشند و نباید آن را نوعی روشن فکری دینی و آزادی علمی تصور کنند بلکه لازم است با شورای عالی فضای مجازی که مرجع قانونی اینگونه امور است مطلب را در میان بگذارند و پس از رعایت اموری که جلوی جنبه های منفی این کار را میگیرد اقدام نمایند، مسئولین قضایی نیز نباید در این امر حیاتی بی تفاوت باشند.

همیشه موفق باشید

1393/06/03

 
چند روز بعد بعضی رسانه ها همه جا را پرکردند که یک مرجع تقلید مخالف اینترنت نسل سوم و چهارم و مخالف دولت است!
 
پاسخ آیت الله مکارم که در دیدار با دکتر لاریجانی بیان کردند چنین است:

حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي در ديدار با آقاي دکتر لاريجاني رياست مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی ایشان، گفتند: واقعيت اين است که دولت در اين مدت يکسال خدمات خوبي کرده و کسي نمي تواند انکار کند، ولي مشکلاتي است که بايد گفته شود.

 ایشان با تاکید بر این نکته که انتقاد اگر سازنده باشد نعمت و اگر مخرب باشد عذاب است، فرمودند: حتي انتقاد سازنده هم تلخ است و بايد تلخي آن را تحمل کرد و پذيرفت و الا اگر نباشد اشتباهات تکرار مي شود.

 معظم له تصریح فرمودند: تأکيد مي کنیم اعضاي محترم هیات دولت نبايد از انتقادهاي سازنده ناراحت شوند؛ ما اميدواريم در این شرایط کسي انتقاد مخرب هم نکند چراکه در شرايط فعلي کشور درست نيست.

 ایشان در ادامه فرمایشات خود با تاکید بر این که برای حل مشکل اقتصادي متوليان زيادي وجود دارد که ان شاءالله به وظایف خود عمل خواهند کرد، اما مشکل فرهنگي متولي کمتري دارد به همين دليل ما روي مشکل فرهنگي تکيه مي کنيم، فرمودند: به عنوان نمونه مسأله نسل سوم اينترنت که مطرح شد، از شوراي عالي فضاي مجازي چند نفر پيش ما آمدند و توضيحاتي دادند، من احساس کردم واقعا خطري ممکن است ايجاد شود تذکراتي دادم. متاسفانه بعضي با سوء نيت سخنان و اظهارات ما را تحريف کرده بودند. ما مخالف تکنولوژي نيستيم نه تنها مخالف نيستيم بلکه واجب است که از آن استفاده کنیم.

 حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: روايتي داريم که اگر علم در ثريا باشد جمعي از ايرانيان آن را به زمين مي آورند؛ آن زمان که ما مسلمانان داراي نهضت و انقلاب علمي بوديم اروپاييان قرون وسطايشان را طي مي کردند.

 ایشان با تاکید بر این که ما از تکنولوژي به تمام معنا دفاع مي کنيم، تصریح کردند: عده ای خيال نکنند ما مخالف این تکنولوژی ها هستيم ، منتهي تکنولوژي غربي مانند آب گل آلود و غير بهداشتي است. آب مايه حيات است اما وقتي گل آلود و غير بهداشتي شد بايد تصفيه شود.

 حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی اضافه کردند: ما مي گوييم اين آب آلوده غير بهداشتي به نام نسل سوم اينترنت همراه را تصفيه کنيد تا آب بهداشتي شود و در اختيار بگذاريد تا همه از آن استفاده کنند و کسي  مخالف آن نيست. آدم بي عقل مخالف پيشرفت و تکنولوژي است؛ بنابراين تفسيرهايي که کرده اند درست نيست.

ایشان فرمودند: وزير محترم ارتباطات نامه اي به من نوشته بودند که ما شوراي عالي مجازي را ديديم، شوراي عالي مجازي به من گفتند که با من تماس نگرفتند. مسأله مهم اين است که گفتند: بعد از اين نسل سوم روي موبايل ها هر فيلمي که بخواهيد هست. من مشهد بودم براي من آوردند و نشان دادند و انواع فيلم هاي آلوده در آن بود بدون هیچ گونه فیلترشکنی؛ با این وجود بنده باز هم اعتماد نکردم از يکي از اطرافيان تلفن همراهش را گرفتم و باز ديدم که تمام فيلم ها بدون هيچ گونه فيلتري در آن وجود دارد؛ ما خواستيم که اين آقايان بروند پيش وزير محترم ارتباطات و جلوي چشم ايشان به ايشان نشان بدهند که چه فيلم هايي فورا روي تلفن همراه شان مي آيد.

ایشان با تاکید بر این که ما که پايبند به اخلاق اسلامي هستيم و خط قرمزهايي داريم، اظهار داشتند: هر تکنولوژي که مي آيد بايد آن را پاک کنيم؛ بايد اين آب آلوده را تصفيه کنند. من مي گويم در اين مسأله عجله نکنند، با شوراي عالي مجازي تماس بگيرند پيش ايشان بروند، با هم صحبت کنند، نشان بدهند که اين در آينده خيلي مشکلات ايجاد مي کند.

 حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تصریح فرمودند: ما فکر مي کنيم مسائل فرهنگي تبديل به مسائل سياسي اقتصادي مي شود و مسائل سیاسی اقتصادی نیز تبديل به مسائل فرهنگی و تاثیر و تاثر متقابلی دارند.

 ایشان تصریح کردند: ما دارای حکومت اسلامي هستيم و معتقديم که اخلاق اگر فاسد شد مشکلات زيادي ايجاد مي شود الان چرا طلاق زياد شده؟ چرا ازدواج کم شده؟ چرا شوهر به زن و زن به شوهر بدبين شده اند؟ يکي از عوامل مهمش همين هاست.

 معظم له افزودند: اين بي بندوباري ها نظام خانواده را متلاشي مي کند؛ ما اگر تذکر مي دهيم مي گوييم مصلحت شما اين است ما دلمان مي سوزد. ما مسائل فرهنگي را رصد کنيم و به سهم خودمان تذکر دهيم. گاهي اين مسائل  براي ما هزينه هايي دارد که آن را می پردازیم.

 ایشان خطاب به رییس مجلس با بیان این که شما با توجه به موقعیت تاثیرگذاری که دارید می توانید کمک کنید تا این مشکلات به حداقل برسد، تاکید کردند: اميدواريم پيام ما را به ايشان برسانيد تا روي اين برنامه فکر کنند.

 ایشان ادامه دادند: روي برنامه هاي نشريات داخل دانشگاه ها باید فکري بشود و نظارت کافی بر آن صورت گیرد؛ ما به اساتيد و دانشجويان علاقه داشته و ایمان داریم؛ در ميان آنها جوانان بسيار متدين هستند اما دشمن مي خواهد نفوذ کند و باید در این زمینه مراقب بود.

منبع استفتاء‌: سایت آیت الله مکارم

عباس بازدید : 1743 دوشنبه 10 شهريور 1393 زمان : 6:6بعد از ظهر نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 917
 • کل نظرات : 407
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 130
 • آی پی امروز : 179
 • آی پی دیروز : 367
 • بازدید امروز : 954
 • باردید دیروز : 1,294
 • گوگل امروز : 38
 • گوگل دیروز : 95
 • بازدید هفته : 12,029
 • بازدید ماه : 44,869
 • بازدید سال : 145,717
 • بازدید کلی : 7,072,961

 • نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد