loading...

مجله ی اینترنتی صلوات

داستان راستان,شهید مطهری,داستان,داستان کوتاه,حضرت علی,صلوات,زرین دشت,

شهید مطهریچگونه است ؟ آيا انسان از نظر قرآن يك موجود زشت و
زيباست ، آن هم‏ زشت زشت و زيبای زيبا ؟

آيا انسان يك موجود دو سرشتی است : نيمی از سرشتش نور است و نيمی‏ ظلمت ؟ چگونه است كه قرآن ، هم او را منتها درجه مدح می‏كند و هم منتها درجه مذمت ؟ !
حقيقت اين است كه اين مدح و ذم ، از آن نيست كه انسان يك موجود دو سرشتی است : نيمی از سرشتش ستودنی است و نيم ديگر نكوهيدنی ، نظر قرآن‏ به اين است كه انسان همه‏ء كمالات را بالقوه دارد و بايد آنها را به‏
فعليت برساند ، و اين خود اوست كه بايد سازنده و معمار خويشتن باشد . شرط اصلی وصول انسان به كمالاتی ك ه بالقوه دارد " ايمان " است . از ايمان ، تقوا و عمل صالح و كوشش در راه خدا بر می‏خيزد ، به وسيله‏ء ايمان‏
است كه علم از صورت يك ابزار ناروا در دست نفس اماره خارج می‏شود و به صورت يك ابزار مفيد در می‏آيد .
پس انسان حقيقی كه خليفة الله است ، مسجود ملائكه است ، همه چيز برای‏ اوست و بالاخرش دارنده‏ء همه‏ء كمالات انسانی است ، انسان بعلاوه‏ء ايمان‏ است ، نه انسان منهای ايمان . انسان منهای ايمان ، كاستی گرفته و ناقص‏ است . چنين انسانی حريص است ، خونريز است ، بخيل و ممسك است ، كافر
است ، از حيوان پست‏تر است .
در قرآن آياتی آمده است كه روشن می‏كند انسان ممدوح چه انسانی است و انسان مذموم چه انسانی است . از اين آيات استنباط می‏شود كه انسان فاقد ايمان وجدا از خدا انسان واقعی نيست . انسان اگر به يگانه حقيقتی كه با ايمان به او وياد او آرام می‏گيرد بپيوندد ، دارنده‏ء همه‏ء كمالات است و اگر از آن حقيقت - يعنی خدا - جدا بماند ، درختی را ماند كه از ريشه‏ء خويشتن جدا شده است . ما به عنوان نمونه دو آيه را ذكر می‏كنيم : « و العصر 0 إن الانسان لفی خسر 0 إلا الذين آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر »( 1 ) .
سوگند به عصر ، همانا انسان در زيان است ، مگر آنان كه ايمان آورده و شايسته عمل كرده و يكديگر را به حق و صبر و مقاومت توصيه كرده‏اند . ولقد ذرأنا لجهنم كثيرا من الجن و الانس ، لهم قلوب لا يفقهون بها و لهم‏
أعين لا يبصرون بها و لهم آذان لا يسمعون بها أولئك كالانعام بل هم أضل ( 2 )

" همانا بسياری از جنيان و آدميان را برای جهنم آفريده‏ايم ( پايان‏ كارشان جهنم است ) ، زيرا دلها دارند و با آنها فهم نمی‏كنند ، چشمها دارند و با آنها نمی‏بينند ، گوشها دارند و با آنها نمی‏شنوند . اينها مانند چهار پايان بلكه راه گم كرده‏ترند " .


. 1 سوره‏ء عصر .
. 2 اعراف / . 179


منبع: انسان در قرآن، شهید مطهری

عباس نعمتی بازدید : 953 پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 زمان : 11:44قبل از ظهر نظرات ()

انقلاب اسلامی ایران در کلام شهید مطهریاین متن قسمتی از سخنرانی شهید مطهری در دوم بهمن 57 در آستانه ورود امام به ایران در دانشکده الهیات و معارف اسلامی تهران است. برای مطالعه بیشتر در مورد جمهوری اسلامی ایران به کتاب آینده جمهوری اسلامی ایران اثر شهید مطهری مراجعه کنید.


این غوغا و رفت و آمد ها و راهپیمایی ها و مخصوصا این ورود و مقدم بزرگ و این حوادث تاریخی که این روز ها در ایران صورت می گیرد واقعا عجیب است! دنیا می گوید که این راهپیمایی هایی که این روز ها در ایران صورت می گیرد در تاریخ جهان بی سابقه است. این استقبالی که در روز جمعه (1) پیش بینی می شود، شاید دنیا به خودش چنین استقبالی ندیده. چه نیرویی می تواند از سی و پنج ملیون جمعیت یک کشور اقلا سی ملیون آن را واقعا انقلابی کند؟

اینهایی که تاریخ انقلابهای دنیا را خوانده اند میدانند که هیچ انقلابی به انقلاب ایران نمی رسد. هرگز انقلاب فرانسه به انقلاب ایران نمی رسد. شاید کمتر کسی تصور می کرد که احساس های مذهبی و اعتقادات در آن لایه های روح طبقه خلبان اینقدر قوی و نیرو مند است! اعتصاب می کنند، زیر بار نمی روند هیچ قدرت و تهدیدی نمی روند به اعتصابشان ادامه می دهند. ولی وقتی صحبت آمدن امام است. داوطلب می شوند که ماه می خواهیم برویم امام را بیاوریم...

کجایند آن آدم هایی که می گفتند مذهب فقط مربوط به پیرمرد ها و پیرزن ها و خنوب شهری هاست؟ این نهضت نهضتی است که در آن شهری کارگر، کشاورز، بازاری، روحانی، استاد، دانشجو، قاضی، وکیل دادگستری، روزنامه نگار و محقق شرکت دارد. تمام گروه ها و تمام طبقات در این نهضت شریکند. اصلا غیر مذهب، آن هم مذهبی مانند اسلام کدام نیرو می تواند اینچنین انقلابی به وجود آورد؟ من کم کم باورم آمده که این انقلاب به ایران محدود نمی ماند، هفتصد ملیون جمعیت مسلمان را در بر خواهد گرفت....

از قراری که به من اطلاع دادند چند روز پیش کارتر به آیت الله اخطار کرد که راجع به دولت بختیار دو ابر قدرت توافق دارند، شما حساب کار خودتان را بکنید. ایشان به این حرف خندیدند و آن را مسخره کردند.


1 _ ابتدا قرار بود که در 5 بهمن امام به ایران بیایند.


آینده انقلاب اسلامی ایران، شهید مطهری، ص 49

عباس نعمتی بازدید : 953 پنجشنبه 16 بهمن 1393 زمان : 10:16قبل از ظهر نظرات ()
کتاب حماسه حسینی شهید مطهری
 
مجموعه ی دو جلدی کتاب حماسه حسینی سخنرانی ها و یادداشت های شهید مطهری پیرامون واقعه عاشورا و تحریفات آن است. این مجموعه سابقا سه جلد بوده ولی حالا تبدیل به دو جلد شده است.
دو جلد این کتاب و همچنین سخنرانی شهید مطهری پیرامون تحریفات عاشورا را می توانید در ادامه دانلود کنید.
 
 
عباس نعمتی بازدید : 26209 پنجشنبه 13 آذر 1393 زمان : 4:54بعد از ظهر نظرات ()
شهید مطهریآن حضرت در دورانى مى زيستند كه حكومت ستمگر بنى اميه در سراسر جامعه اسلامى حاكميت يافته بود، آداب ورسوم جاهليت را با قدرت رواج مى داد و با هر كسى كه دربرابر آنها مى ايستاد با شدت برخورد مى كرد، شهادت سرورشهيدان حسين بن على عليه السلام و داستان قتل عام مردم مدينه ازنمونه هاى بارز آن است.
 
امام سجاد عليه السلام در روز جمعه چهارم ماه شعبان سال 38هجرى قمرى در مدينه چشم به جهان گشود. پدرش حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام و مادرش شهربانو دختر يزدگرد پادشاه ايران زمين بود. سال 38 هجرى تا 40 دوران مبارزات بقاياى ناكثين و مارقين و قاسطين بر ضد حكومت امام على عليه السلام بود.
 
عباس نعمتی بازدید : 885 چهارشنبه 28 آبان 1393 زمان : 9:59بعد از ظهر نظرات ()
شهید مطهریامام حسن ده سال قبل از امام حسين شهيد شد، مسموم شد و از دنيا رفت . سن اين طفل را هم ده سال نوشته اند . يعنى وقتى كه پدر بزرگوار از دنيا رفته ، او تازه به دنيا آمده و شايد بعد از آن هم بوده . به هر حال از پدر چيزى يارش نبود. و در خانه ابا عبدالله بزرگ شده بود و ابا عبدالله ، هم براى او عمو بود و هم به منزله پدر
 
شهید مطهری: اينجا مرثيه اى از يكى از فرزندان امام حسن عليه السلام مى گويم ؛ جناب قاسم برادرى به نام عبدالله داشت.
ابا عبدالله (ع) به عمه اين طفل ، به خواهر بزرگوارش زينب (س) سپرده بود كه مراقب اين بچه ها بالخصوص باشند، اين پسر بچه ها مرتب تلاش مى كردند كه خودشان را به وسط معركه برسانند، ولى مانع مى شدند. نمى دانم در آن لحظات آخر كه ابا عبدالله (ع) در گودال قتلگاه افتاده بودند، چطور شد كه يك مرتبه اين طفل ده ساله از خيمه بيرون زد و تا زينب (س) دويد كه او را بگيرد، خودش را از دست زينب (س) رها كرد و گفت : والله لا افارق عمى ؛ به خدا قسم من از عمويم جدا نمى شوم .
عباس نعمتی بازدید : 794 چهارشنبه 07 آبان 1393 زمان : 8:7بعد از ظهر نظرات ()
حضرت علی (ع) ، از طرف پيغمبر اكرم (ص) ، مأمور شد به بازار برود و پيراهنی برای پيغمبر (ص) بخرد . رفت و پيراهنی به دوازده در هم خريد و آورد.
رسول اكرم (ص) پرسيد: اين را به چه مبلغ خريدی ؟
حضرت علی (ع) فرمود: به دوازده درهم. 
رسول خدا (ص) فرمود: اين را چندان دوست ندارم، پيراهنی ارزانتر از اين می‏خواهم ، آيا فروشنده حاضر است پس بگيرد؟
حضرت علی (ع) فرمود: نمی دانم يا رسول الله.
رسول خدا (ص) فرمود: برو ببين حاضر می‏شود پس بگيرد؟
علی (ع) پيراهن را با خود برداشت و به بازار برگشت. به فروشنده فرمود:
پيغمبر خدا ، پيراهنی ارزانتر از اين می‏خواهد ، آيا حاضری پول ما را بدهی و اين پيراهن را پس بگيری؟
فروشنده قبول كرد و علی (ع) پول را گرفت و نزد پيغمبر (ص) آورد.........
عباس نعمتی بازدید : 1399 پنجشنبه 08 اسفند 1392 زمان : 5:15بعد از ظهر نظرات ()
شهید مطهری در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ به همراه جمعی از علما دستگیر شدند و به زندان منتقل شدند، در زندان در فراق امام خمینی غزلی عاشقانه و حماسی سرودند.
 
شهید مطهری
 
شعر در ادامه مطلب.........
 
عباس نعمتی بازدید : 875 یکشنبه 13 بهمن 1392 زمان : 9:36قبل از ظهر نظرات ()
دموستنس ، خطيب و سياستمدار معروف يونان قديم ، كه با ارسطو در يك‏ سال متولد و در يك سال در گذشته‏اند ، از آغاز رشد و تميز و سالهای‏ نزديك بلوغ برای ايراد سخنرانی آماده می‏شد ، ولی نه برای آنكه واعظ و معلم اخلاق خوبی باشد ، و نه برای آنكه بتواند در مجامع مهم و سخنرانيهای‏ سياسی و اجتماعی نطق ايراد كند ، و نه برای آنكه در محاكم قضايی وكيل‏ مدافع خوبی باشد ، بلكه فقط به خاطر اينكه عليه كسانی كه وصی پدرش و سرپرست خودش در كودكی بودند ، و ثروت هنگفتی كه از پدرش به ارث‏ مانده بود خورده بودند ، در محكمه اقامه دعوی كند.......
عباس نعمتی بازدید : 1829 سه شنبه 08 بهمن 1392 زمان : 2:18بعد از ظهر نظرات ()
شخصی پیش امام صادق (ع) آمد و گفت:
دعایی بفرمایید تا خداوند به من وسعت رزقی عطا کند که خیلی تنگ دستم.
امام صادق (ع) فرمود:
هرگز دعا نمی کنم!
شخص با تعجب گفت چرا؟
امام فرمود:
چون خدا امر کرده که روزی را پیگیری کنید و طلب کنید اما تو می خواهی در خانه ات بنشینی و با دعا روزی به خانه بیاوری!
وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۵۲۹
داستان راستان
عباس نعمتی بازدید : 805 پنجشنبه 14 آذر 1392 زمان : 5:14بعد از ظهر نظرات ()
 
داستان راستان شهید مطهری
 
روزی حضرت علی (ع) زره گم شده خود را در دست یک مسیحی در کوفه دید. نزد قاضی رفتند، حضرت به قاضی فرمود:
 این زره مال من است نه آن را فروخته ام و نه و به کسی بخشده ام اکنون در دست این فرد می بینم........
قاضی رو کرد به مسیحی و گفت:
خلیفه ادعای خود را اظهار کرد، تو چه می گویی؟
او گفت: این زره مال من است و در عین حال ادعای خلیفه را رد نمی کنم (شاید خلیفه اشتباه کرده باشد)..........
عباس نعمتی بازدید : 1084 سه شنبه 05 آذر 1392 زمان : 6:20بعد از ظهر نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 917
 • کل نظرات : 407
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 124
 • آی پی امروز : 461
 • آی پی دیروز : 746
 • بازدید امروز : 1,034
 • باردید دیروز : 1,729
 • گوگل امروز : 413
 • گوگل دیروز : 696
 • بازدید هفته : 9,333
 • بازدید ماه : 12,267
 • بازدید سال : 415,058
 • بازدید کلی : 5,133,434